Dolár bude naďalej vládnuť svetu
Americká centrálna banka (Fed) v minulom týždni zvýšila základnú úrokovú sadzbu v USA v rozmedzí 2% – 2,25%. Toto opatrenie Fed vopred avizoval, bolo to teda očakávané zvýšenie.
Tento rok môže byť ešte jedno a podľa plánov na budúci rok môže ísť dokonca až o tri zvýšenia. V reakcii dolár jemne posilnil, no ľudí trápi otázka už pár desaťtročí, a tá znie: „ dokedy bude dolár najsilnejšou menou sveta?“
Najsilnejší hráč
Vyhlásenie Donalda Trumpa na pôde OSN, ktoré hovoria o jeho snahe prerobiť poriadok sveta, znamenajú menší vplyv na dolár a väčšiu izoláciu pre USA. Prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa posťažoval na fakt, že za 80% energií platí Európa v dolároch. Čína sa zase snaží svojou menou zatieniť dolár a kolabujúce trhy rozvojových krajín sa snažia odstrihnúť od dolára a posilniť svoje meny. Realita je však iná. V posledných rokoch vplyv dolára stúpol a fakty ukazujú, že dolár je dnes najvýznamnejším globálnym hráčom aj napriek posilneniu eura. V dolároch je 62% svetového dlhu, 63% menových rezerv a aj 44% menového obchodu. Pre euro platia v lepšom prípade čísla 20% a úplným trpaslíkom v tomto je čínska mena.
Dlho sa to nezmení
Očakávanie, že sa niečo v najbližšom čase zmení, je naivné. Silné americké finančné spoločnosti a americká ekonomika sú po poslednej kríze ešte významnejšie. Tretím, najsilnejším dôvodom je to, že dolár nemá konkurenciu v ponuke likvidity a spoľahlivosti. Európa rieši množstvo svojich štrukturálnych problémov, čínska mena sa ešte v tom lepšom prípade nachádza niekde v 20-tom storočí a Japonsko venuje svoju pozornosť vlastným domácim problémom. A ostatné svetové meny sa nachádzajú na hranici bezvýznamnosti. Čo z toho vyplýva? Jedna vec je to, čo urobí a povie Trump, ale na svetovom poli má silnú pozíciu šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell, ktorý riadi menovú politiku USA a zároveň aj svetové trhy. Hovoríme o rozvážnom človeku, ktorý sa doteraz vždy rozhodoval múdro, rozvážne, jeho kroky boli vždy vopred premyslené a hlavne vhodne odkomunikované. Chvalabohu, viditeľný kontrast oproti jeho šéfovi.